"Ibuprofen": zvyšuje alebo znižuje tlak, zloženie lieku, forma uvoľnenia, indikácie na použitie

Tablety ibuprofénu patria do klinickej farmakologickej skupiny liekov nesteroidných protizápalových liekov. Majú antipyretické a analgetické účinky a používajú sa na zníženie intenzity zodpovedajúcich symptómov v rôznych patologických procesoch.

Forma uvoľnenia a zloženie

Tablety Ibuprofenu majú svetlo ružovú alebo ružovú farbu, okrúhly bikonvexný tvar a hladký povrch. Hlavnou účinnou zložkou lieku je ibuprofén, ktorého obsah v jednej tablete je 200 mg. Zahŕňa aj pomocné komponenty, medzi ktoré patria:

  • Stearát horečnatý.
  • Zemiakový škrob.
  • Koloidný oxid kremičitý.
  • Včelí vosk.
  • Želatína.
  • Azorubín ako farbivo.
  • Povidón s nízkou molekulovou hmotnosťou.
  • Hydroxykarbonát sodný.
  • Vanilín.
  • Pšeničná múka.
  • Oxid titaničitý.
  • Sacharóza.

Tablety sú balené v blistrovom balení po 10 kusov. Balenie obsahuje 1, 2 alebo 5 blistrov s príslušným celkovým počtom tabliet a návod na použitie lieku.

Farmakologický účinok

Klinický a farmakologický účinok tabliet Ibuprofenu je spôsobený znížením syntézy hlavného mediátora zápalovej reakcie prostaglandínu, ktorý je zodpovedný za rozvoj bolesti, opuch tkanív a zvýšenie telesnej teploty. K poklesu koncentrácie prostaglandínov dochádza v dôsledku blokovania ibuprofénu enzýmom cykloxygenázou (COX 1 a 2), ktorý katalyzuje konverziu kyseliny arachidónovej na prostaglandíny počas vývoja zápalovej reakcie.

Po užití pilulky Ibuprofen vo vnútri sa účinná látka rýchlo a takmer úplne vstrebáva do systémového obehu z lúmenu tenkého čreva. Ibuprofen dosahuje svoju maximálnu koncentráciu v krvi za 2 hodiny. Je takmer rovnomerne rozložená vo všetkých tkanivách tela. Preniká cez krvno-mozgovú bariéru do štruktúr centrálneho nervového systému a môže tiež vstúpiť do tela vyvíjajúceho sa plodu počas tehotenstva a materského mlieka počas laktácie. Ibuprofen sa metabolizuje v pečeni za vzniku neaktívnych produktov rozpadu, ktoré sa vylučujú z tela močom.

Indikácie na použitie

Užívanie tabliet Ibuprofen je indikovaný v prítomnosti príznakov zápalovej reakcie pri rôznych patológiách, ktoré zahŕňajú: t

  • Zápalová patológia kĺbov a chrbtice so syndrómom bolesti - artritída akéhokoľvek pôvodu, vrátane infekčnej, artrózy (degeneratívna-dystrofická patológia kĺbov), osteochondróza (degeneratívne poškodenie chrbtice), autoimunitné procesy v kĺboch.
  • Mierny syndróm bolesti rôzneho pôvodu a lokalizácie - migréna (paroxyzmálna bolesť hlavy), bolesť zubov, algomenorea (bolestivá menštruácia), posttraumatická alebo pooperačná bolesť, neuralgia (aseptický zápal periférnych nervov), myalgia (bolesť svalov).
  • Horúčkovitý syndróm na pozadí infekčnej intoxikácie horúčkou a bolesťami tela, vrátane ARVI (akútna respiračná vírusová infekcia).

Použitie tabliet Ibuprofen neovplyvňuje progresiu patologického procesu, ich použitie zahŕňa predovšetkým symptomatickú liečbu.

kontraindikácie

Tablety Ibuprofenu sú absolútne kontraindikované pri mnohých patologických a fyziologických stavoch tela, medzi ktoré patria:

  • Individuálna neznášanlivosť ibuprofénu, ako aj skrížená intolerancia na všetkých členov farmakologickej skupiny nesteroidných protizápalových liekov, neznášanlivosť na ktorúkoľvek z pomocných zložiek tabliet Ibuprofenu.
  • Komplex symptómov, ktorý je charakterizovaný patologickou neznášanlivosťou kyseliny acetylsalicylovej (týka sa nesteroidných protizápalových liečiv), vývoja nosovej sliznice a bronchiálnej astmy.
  • Patológia orgánov rôznych častí tráviaceho traktu, ktorá zahŕňa ulcerózne erózne poškodenie sliznice žalúdka alebo dvanástnika a je charakterizovaná akútnym priebehom (erozívna ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, peptický vred žalúdka alebo dvanástnika).
  • Gastrointestinálne krvácanie v čase začiatku užívania lieku alebo v nedávnej minulosti.
  • Obdobie zotavenia po operácii bypassu koronárnej artérie.
  • Zápalové ochorenie čriev.
  • Narušenie systému zrážania krvi s jeho nedostatočnosťou (hemofília, hemoragická diatéza).
  • Aktívna patológia pečene (akútne obdobie) alebo závažná nedostatočná funkčná aktivita.
  • Intrakraniálne krvácanie.
  • Tehotenstvo.
  • Vek dieťaťa do 6 rokov.

S opatrnosťou sa liek používa u starších pacientov, pacientov so stredne ťažkým zlyhaním srdca, pečene alebo obličiek, žien počas laktácie. Skôr ako začnete užívať tablety Ibuprofenu, musíte sa uistiť, že neexistujú žiadne kontraindikácie.

Dávkovanie a podávanie

Tablety Ibuprofenu sa užívajú úplne vo vnútri, bez žuvania a pitia vody. Priemerná dávka pre dospelých a deti je 200 mg (1 tableta) 3-4 krát denne. Podľa indikácií (výrazný zápalový proces so syndrómom bolesti) sa dávka môže zvýšiť na 400 mg (2 tablety) 3-krát denne, a keď je potrebné dosiahnuť klinický a terapeutický účinok, dávka sa zníži. Doba medzi užitím tabliet by nemala byť kratšia ako 4 hodiny. Maximálna povolená denná dávka nemá prekročiť 1200 mg (6 tabliet). Priebeh liečby je v priemere 5 dní, lekár rozhodne o potrebe predĺženia liečby. Na zníženie negatívneho účinku lieku na orgány tráviaceho traktu sa odporúča užívať tablety po jedle.

Vedľajšie účinky

Tablety ibuprofénu môžu viesť k rozvoju nežiaducich reakcií z rôznych orgánov a systémov, medzi ktoré patria: t

  • Tráviaci systém je gastropatia vyvolaná vystavením nesteroidným protizápalovým liečivám, ktoré sa vyznačujú nevoľnosťou, intermitentným zvracaním, ťažkosťami a bolesťou v žalúdku (epigastrická oblasť). Môže sa tiež vyvinúť zníženie chuti do jedla, pálenie záhy (pocit pálenia za hrudnou kosťou spôsobený zvýšenou kyslosťou žalúdočnej šťavy), hnačka, ulcerácia žalúdočnej sliznice, ktorá môže byť komplikovaná gastrointestinálnym krvácaním alebo perforáciou vredov (tvorba priechodných otvorov), suchosťou ústnej sliznice, aftózou stomatitída, ulcerácia ďasien, hepatitída (zápal pečene).
  • Nervový systém - bolesť hlavy, intermitentné závraty, nespavosť v noci a denná ospalosť, zvýšená podráždenosť, depresia (predĺžený pokles nálady), zmätenosť, menšia pravdepodobnosť výskytu halucinácií a aseptických (neinfekčných) meningitíd.
  • Kardiovaskulárny systém - tachykardia (zvýšená srdcová frekvencia), zvýšený krvný tlak (hypertenzia), srdcové zlyhanie.
  • Zmyslové orgány - strata sluchu, hluk alebo hučanie v ušiach, toxické poškodenie zrakového nervu, rozmazané videnie, diplopia (dvojité videnie), skotóm (spot v zornom poli), suchosť, podráždenie spojiviek očí, edém očných viečok.
  • Krvná a červená kostná dreň - hemolytická alebo aplastická anémia (anémia spojená so zvýšenou deštrukciou alebo nedostatočná tvorba červených krviniek v červenej kostnej dreni), trombocytopénia (zníženie počtu krvných doštičiek na jednotku objemu krvi) až po trombocytopenickú purpuru.
  • Močový systém - rozvoj akútneho zlyhania obličiek, alergická nefritída (špecifický zápal obličiek), polyúria (zvýšenie tvorby moču), cystitída (zápal močového mechúra), nefrotický syndróm, ktorý je sprevádzaný silným generalizovaným edémom tkaniva v dôsledku významnej straty plazmatických proteínov v moči.
  • Laboratórne indikátory - zvýšenie hladiny kreatinínu v krvi, zvýšenie aktivity pečeňových enzýmov transamináz (AST, ALT), ktoré indikujú poškodenie hepatocytov, zvýšenie trvania zrážania krvi.
  • Alergické reakcie - vyrážka na koži, ktorá sa často vyvíja vo forme urtikárie (podobá sa žihľavke), silného svrbenia kože, angioedému (výrazný opuch mäkkých tkanív tváre a vonkajších pohlavných orgánov), anafylaktického šoku (výrazné zníženie systémového arteriálneho tlaku a zlyhania viacerých orgánov) ), bronchiálna astma (reakcia priedušiek s ich spazmom a rozvoj dýchavičnosti). Ťažké alergické reakcie sa môžu vyvinúť aj na koži vo forme exsudatívneho multiformného erytému (Stevensov-Johnsonov syndróm), toxickej epidermálnej nekrolýzy (Lyellov syndróm).

Riziko vzniku negatívnych reakcií sa zvyšuje s dlhodobým užívaním tabliet Ibuprofenu. Výskyt ktoréhokoľvek z týchto príznakov je základom pre vysadenie lieku.

Špeciálne pokyny

Skôr ako začnete užívať tablety Ibuprofenu, pozorne si prečítajte návod na používanie lieku. Existuje niekoľko špeciálnych pokynov, ktorým by ste mali venovať pozornosť pred ich použitím, medzi ktoré patria:

  • Liečba sa má vykonávať v minimálnej účinnej dávke av malom cykle, ktorý by nemal prekročiť 5 dní.
  • V prípade dlhodobého užívania tabliet Ibuprofenu je potrebné pravidelné laboratórne monitorovanie funkčnej aktivity pečene, obličiek a zrážania krvi.
  • Neodporúča sa spoločné podávanie s inými liekmi z farmakologickej skupiny nesteroidných protizápalových liekov.
  • Ak je to potrebné, laboratórne stanovenie hladiny ketosteroidov v krvi, 48 hodín pred štúdiou, liek je zrušený, pretože jeho príjem môže ovplyvniť spoľahlivosť výsledkov.
  • Pre deti vo veku od 6 do 12 rokov sa liek môže používať len pod dohľadom lekára.
  • Pri užívaní lieku sa odporúča zdržať sa činností vyžadujúcich zvýšenú koncentráciu a rýchlosť psychomotorických reakcií.

V lekárenskej sieti sú tablety Ibuprofenu dostupné bez lekárskeho predpisu. Ak je to potrebné, ich použitie dlhšie ako 5 dní (bez klinicky významného účinku), vznik otázok alebo pochybností, musíte sa poradiť so svojím lekárom.

predávkovať

Významný prebytok odporúčanej terapeutickej dávky je sprevádzaný bolesťou brucha, nevoľnosťou, vracaním, depresiou, ospalosťou, bolesťou hlavy, tinnitom, zvýšenou srdcovou frekvenciou. V tomto prípade umývanie žalúdka, čriev, prijímanie črevných sorbentov (aktívne uhlie) a symptomatickú liečbu. Dnes neexistuje žiadne špecifické antidotum.

Analógy Ibuprofénových tabliet

Podobne ako hlavná účinná látka a terapeutický účinok tabliet Ibuprofen je liek Nurofen.

Podmienky skladovania

Tablety Ibuprofenu majú trvanlivosť 3 roky. Skladovať pri teplote vzduchu do + 25 ° C v dosahu detí.

Priemerná cena

Priemerné náklady na 10 tabliet Ibuprofen v lekárňach v Moskve sa pohybuje od 38 do 43 rubľov.

Ibuprofen tablety - návod na použitie

Návod na použitie pilulky Ibuprofen odporúča užívať ich na zmiernenie bolesti, odstránenie zápalu a zníženie vysokej telesnej teploty. Nástroj začne pracovať okamžite a dáva rýchly účinok. Výsledok sa prejaví po 30-60 minútach a trvá 5-8 hodín.

Ibuprofénová kompozícia

Liek s týmto názvom vyrába niekoľko farmaceutických spoločností (Hemofarm, Borisov Plant, Ecolab). Hlavná účinná látka dragee - ibuprofen.
Ako ďalšie komponenty výrobcovia používajú:

  • farbivá;
  • sladidlá;
  • zložky rozpustné vo vode;
  • zemiakový škrob;
  • stearát horečnatý;
  • povidón;
  • oxid titaničitý;
  • triglyceridy.

Spôsob účinku liečiva je vysvetlený hlavnou zložkou v jeho zložení. Ibuprofén je nesteroidné liečivo s protizápalovým účinkom. Je to derivát kyseliny fenylpropínovej. V dôsledku príjmu je enzým blokovaný, čo stimuluje syntézu prostaglandínov - mediátorov bolesti a zápalových procesov.

Dávkovanie tabliet ibuprofénu

Liečivo vo forme tabliet je dostupné v dávkach 0,2 a 0,4 g. Pre pacienta závisí dávkovanie od veku.

Užívanie lieku v dávkach presahujúcich maximálne povolené množstvo je charakterizované:

  • bolesť brucha;
  • nevoľnosť, zvracanie;
  • bolesť hlavy;
  • hučanie v ušiach;
  • bradykardia;
  • tachykardia;
  • akútne zlyhanie obličiek;
  • zastaviť dýchanie.

V prípade predávkovania sa odporúča: t

  • urobiť výplach žalúdka (len počas prvej hodiny po užití lieku);
  • užívať aktívne uhlie rýchlosťou 1 tableta na 10 kg telesnej hmotnosti;
  • alkalické pitie (alkalická minerálna voda - Essentuki, Borjomi, slabý roztok sódy - vezmite 10 gramov jedlej sódy na 1 liter pitnej vody).

Ďalšie pokyny vám poskytne lekár.

Ibuprofen tablety - návod na použitie pre dospelých

Liek je predpísaný pre dospelých s akýmikoľvek chorobami, ktoré sú sprevádzané sťažnosťami na horúčku a celkovú malátnosť s bolestivými pocitmi. Indikácie na použitie:

  • bolesť hlavy, záchvat migrény;
  • bolesť kĺbov a svalov;
  • opakujúce sa ochorenia u žien;
  • pooperačná bolesť;
  • horúčka so zimou, chrípka, po očkovaní;
  • zníženie krvného tlaku v dôsledku nadmerného používania antihypertenzív;
  • nefrotického syndrómu.


Dávkovanie liečiva je stanovené individuálne. Frekvencia užívania závisí od závažnosti klinického obrazu ochorenia:

  • minimálna účinná dávka na jednorazové použitie 200 mg;
  • maximálna dávka na jednorazové použitie 800 mg;
  • maximálna dávka počas dňa 1200 mg;
  • frekvencia užívania lieku nie viac ako 4-krát;
  • trvanie samoobsluhy 5 dní.

Pite pilulky počas jedla alebo po jedle.

Ibuprofen tablety - návod na použitie pre deti

Od prvých dní života lekári predpisujú liek pre dieťa s bolesťou, teplom a zápalom. Odporúča sa používať so sťažnosťami:

  • pre bolesti hlavy;
  • horúčka spôsobená chladom;
  • bolesť v obličkách a bruchu s patologickými stavmi močového systému;
  • podliatiny a poranenia;
  • bolesť zubov;
  • po očkovaní.


Tiež menovaný lekárom v komplexnej liečbe zápalu stredného ucha, faryngitídy, sinusitídy, angíny, bronchitídy, pneumónie. Denná dávka liekov pre deti:

  • novorodenec je určený v súlade s telesnou hmotnosťou v pomere 20-40 mg na kilogram;
  • od pol roka do roku 150 mg;
  • od jedného roka do troch 200 mg;
  • 300 mg od troch do piatich rokov;
  • 400 mg od piatich do ôsmich rokov;
  • od deviatich rokov 600 mg;
  • približne 12 rokov 800 mg;
  • po 18 rokoch 1200 mg.

Denný objem lieku musí byť rozdelený do 3 alebo 4 dávok. Odporúča sa podať liek pacientovi najskôr po 8 hodinách. Pite pilulky po jedle.

Ibuprofen tablety - návod na použitie pre deti od 12 rokov

Od 12 rokov sa liek predpisuje v rovnakom množstve ako dospelý, pretože telesná hmotnosť už presahuje 40 kg. indikácie:

  • pre bolesti chrbta;
  • bolesti hlavy;
  • u dievčat s bolestivým nástupom menštruácie;
  • zranenia a podliatiny;
  • pri komplexnej liečbe vírusových a bakteriálnych ochorení, prechladnutí a chrípky;
  • po očkovaní so zvýšením telesnej teploty;
  • na odstránenie bolesti zubov;
  • po operácii;
  • ako ďalší prostriedok pri zápalových procesoch.

Dávka pre deti, ktorých vek dosiahol 12 rokov, je 200 mg na konci jedla. V prípade potreby môžete pokračovať v užívaní tabletky po 6-8 hodinách. Mnohonásobnosť použitia 3-4 krát, trvanie nie viac ako 5 dní.

Ibuprofen 200 mg - návod na použitie tabliet


Tablety v dávke 200 mg sú predpísané pre dospelých a deti s miernymi klinickými prejavmi vo forme hypertermie a bolesti. Indikácie na použitie:

  • exacerbácia reumatoidnej artritídy;
  • zápal svalov akejkoľvek lokalizácie;
  • neuralgia;
  • záchvat migrény a bolesti hlavy;
  • osteochondrosis;
  • príznaky nachladnutia (bolesť hlavy, horúčka);
  • bronchitídy a tracheitídy;
  • faryngitída a laryngitída;
  • sinusitída a sinusitída;
  • otitis catarrhal, stredné, vonkajšie;
  • zubov;
  • poranenia mäkkých tkanív a svalov;
  • popáleniny.

Inštrukcia odporúča individuálne množstvo lieku zodpovedajúce veku.

ibuprofen

◊ Ružovo obalené tablety, bikonvexné; na priereze sú viditeľné dve vrstvy.

10 ks. - Obaly bunkových obalov (2) - kartónové obaly.
10 ks. - Kontúrované bunkové balenia (5) - kartónové obaly.
10 ks. - Obaly bunkových zväzkov (10) - kartónové obaly.
50 ks. - banky tmavého skla (1) - balenie kartónu.

◊ Ružovo obalené tablety, bikonvexné; na priereze sú viditeľné dve vrstvy.

10 ks. - Obaly bunkových obalov (2) - kartónové obaly.
10 ks. - Kontúrované bunkové balenia (5) - kartónové obaly.
10 ks. - Obaly bunkových zväzkov (10) - kartónové obaly.
50 ks. - polymérové ​​plechovky (1) - kartónové obaly.

NSA. Má protizápalový, antipyretický a analgetický účinok. Potláča protizápalové faktory, znižuje agregáciu krvných doštičiek. Inhibuje typy cyklooxygenázy 1 a 2, porušuje metabolizmus kyseliny arachidónovej, znižuje množstvo prostaglandínov v zdravých tkanivách aj v ohnisku zápalu a potláča exsudatívne a proliferatívne fázy zápalu. Znižuje citlivosť na bolesť pri zápale. Spôsobuje oslabenie alebo vymiznutie syndrómu bolesti, vrátane. s bolesťou v kĺboch ​​v pokoji as pohybom, znížením rannej stuhnutosti a opuchom kĺbov, zvyšuje rozsah pohybu.
Antipyretický účinok v dôsledku zníženia excitability teplotne kontrolovaných centier diencefalonu

Ibuprofen sa rýchlo a takmer úplne vstrebáva z gastrointestinálneho traktu, jeho Cmax v plazme sa dosiahnu v 1-2 hodinách po požití, v synoviálnej tekutine - za 3 hodiny, je spojená s plazmatickými proteínmi o 99%.

Pomaly preniká do dutiny kĺbov, zotrváva v synoviálnom tkanive a vytvára v ňom väčšie koncentrácie ako v plazme.

K metabolizmu ibuprofénu dochádza hlavne v pečeni. T1/2 z plazmy trvá 2 - 3 hodiny, vylučuje sa obličkami ako metabolity (nie viac ako 1% sa vylučuje v nezmenenej forme) av menšej miere žlčou. Ibuprofen je úplne eliminovaný za 24 hodín.

- napätie hlavy a migréna;

- artikulárna, svalová bolesť,

- bolesť chrbta, dolnej časti chrbta, ischias;

- bolesť s poškodením väziva;

- horúčka s nachladnutím, chrípka;

- reumatoidná artritída, osteoartróza.

NSAID sú určené na symptomatickú liečbu, znižujú bolesť a zápal v čase použitia, neovplyvňujú progresiu ochorenia.

- erózne a ulcerózne zmeny sliznice žalúdka alebo dvanástnika, aktívne gastrointestinálne krvácanie;

- zápalové ochorenie čriev v akútnej fáze vrátane ulcerózna kolitída;

- Anamnestické údaje o záchvate bronchiálnej obštrukcie, rinitíde, urtikárii po užití kyseliny acetylsalicylovej alebo iného nesteroidného protizápalového lieku (úplný alebo neúplný syndróm intolerancie kyseliny acetylsalicylovej - rinosinusitída, urtikária, sliznice nosa, bronchiálna astma);

- zlyhanie pečene alebo aktívne ochorenie pečene;

- zlyhanie obličiek (CC menej ako 30 ml / min), progresívne ochorenie obličiek;

- hemofílie a iné poruchy krvácania (vrátane hypokoagulácie), hemoragickej diatézy;

- počas obdobia po očkovaní bypassu koronárnej artérie;

- tehotenstvo (trimester III);

- vek detí: do 6 rokov a od 6 do 12 rokov (s telesnou hmotnosťou nižšou ako 20 kg) - pre tablety 200 mg; do 12 rokov - pre 400 mg tablety;

- precitlivenosť na ktorúkoľvek zložku, ktorá tvorí liek.

So starostlivosťou: pokročilý vek, kongestívne zlyhanie srdca, cerebrovaskulárne ochorenia, arteriálna hypertenzia, koronárna choroba srdca, dyslipidémia / hyperlipidémia, diabetes mellitus, ochorenie periférnych artérií, nefrotický syndróm, QA menej ako 30-60 ml / min, hyperbilirubinémia, žalúdočný vred a srdcová frekvencia a vred a srdcové vredy; črevá (v anamnéze), infekcie Helicobacter pylori, gastritída, enteritída, kolitída, dlhodobé užívanie NSAID, ochorenia krvi neznámej etiológie (leukopénia a anémia), trimester tehotenstva (I-II), n. Laktácia, fajčenie, časté užívanie alkoholu (alkoholizmus), závažné somatické ochorenia, súbežná liečba s nasledujúcimi liekmi: antikoagulanciá (napr. Warfarín), protidoštičkové látky (napríklad kyselina acetylsalicylová; klopidogrel), perorálne glukokortikosteroidy (napríklad prednizolón); serotonín (napríklad citalopram, fluoxetín, paroxetín, sertralín).

Dospelí, staršie osoby a deti od 12 rokov: 200 mg tablety 3-4 krát denne; v tabletách po 400 mg 2-3 krát denne. Denná dávka je 1200 mg (neužívajte viac ako 6 tabliet po 200 mg (alebo 3 tablety po 400 mg) počas 24 hodín.

Tablety sa majú prehltnúť s vodou, najlepšie počas alebo po jedle. Neužívajte viac ako 4 hodiny.

Neprekračujte uvedenú dávku!

Liečba bez konzultácie s lekárom by nemala prekročiť 5 dní.

Ak príznaky pretrvávajú, vyhľadajte lekára.

Nepoužívať u detí mladších ako 12 rokov bez konzultácie s lekárom.

Deti vo veku od 6 do 12 rokov (s hmotnosťou vyššou ako 20 kg): 1 tableta po 200 mg, najviac 4-krát denne. Interval medzi užívaním tabliet po dobu najmenej 6 hodín

V odporúčaných dávkach liek zvyčajne nespôsobuje vedľajšie účinky.

Na strane zažívacieho systému: NSAID-gastropatia (bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie, pálenie záhy, strata chuti do jedla), hnačka, plynatosť, zápcha; ulcerácie gastrointestinálnej sliznice, ktorá je v niektorých prípadoch komplikovaná
perforácia a krvácanie; podráždenie alebo suchosť ústnej sliznice, bolesť v ústach, ulcerácia sliznice ďasien, aftózna stomatitída, pankreatitída, hepatitída.

Na strane dýchacieho systému: dýchavičnosť, bronchospazmus.

Na strane zmyslov: poškodenie sluchu: strata sluchu, zvonenie alebo tinitus; poruchy zraku: toxické poškodenie zrakového nervu, rozmazané videnie, skotóm, suchosť a podráždenie očí, edém spojiviek a očné viečko (alergický pôvod).

Z centrálneho a periférneho nervového systému: bolesť hlavy, závraty, nespavosť, úzkosť, nervozita a podráždenosť, psychomotorická agitácia, ospalosť, depresia, zmätenosť, halucinácie, aseptická meningitída (častejšie u pacientov s autoimunitnými ochoreniami).

Keďže kardiovaskulárny systém: srdcové zlyhanie, tachykardia, zvýšený krvný tlak.

Na strane močového systému: akútne zlyhanie obličiek, alergická nefritída, nefrotický syndróm (edém), polyuria, cystitída.

Alergické reakcie: kožná vyrážka (zvyčajne erytematózna alebo urtikária), svrbenie, angioedém, anafylaktoidné reakcie, anafylaktický šok, bronchospazmus alebo dyspnoe, horúčka, multiformný erytém (vrátane edému erytémového syndrómu (vrátane syndrómu SJS vrátane horúčky, dystrofie, erytému a erytému vrátane anémie) Lyell), eozinofília, alergická rinitída.

Zo strany krvotvorných orgánov: anémia (vrátane hemolytickej, aplastickej), trombocytopénia a trombocytopenická purpura, agranulocytóza, leukopénia.

Iné: zvýšené potenie.

Z laboratórnych indikátorov: čas krvácania (môže sa zvýšiť), koncentrácia glukózy v sére (môže sa znížiť), klírens kreatinínu (môže sa znížiť), hematokrit alebo hemoglobín (môže sa znížiť), koncentrácia kreatinínu v sére (môže sa zvýšiť), aktivita pečeňovej transaminázy (môže sa zvýšiť) ).

Symptómy: bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie, letargia, ospalosť, depresia, bolesť hlavy, tinitus, metabolická acidóza, kóma, akútne zlyhanie obličiek, znížený krvný tlak, bradykardia, tachykardia, fibrilácia predsiení, zlyhanie dýchania.

Liečba: výplach žalúdka (iba do jednej hodiny po podaní), aktívne uhlie, alkalické pitie, nútená diuréza, symptomatická liečba (korekcia acidobázického stavu, krvný tlak).

Pri terapeutických dávkach ibuprofen nevstupuje do signifikantných interakcií so široko používanými liekmi.

Induktory mikrozomálnych oxidačných enzýmov v pečeni (fenytoín, etanol, barbituráty, flumecinol, rifampicín, fenylbutazón, tricyklické antidepresíva) zvyšujú produkciu hydroxylovaných aktívnych metabolitov, čím zvyšujú riziko vzniku závažných intoxikácií. Inhibítory mikrozomálnej oxidácie - znižujú riziko hepatotoxického účinku.

Znižuje hypotenzívny účinok vazodilatátorov a natriuretický účinok furosemidu a hydrochlorotiazidu.

Znižuje účinnosť urikosurických liekov.

Zvyšuje účinok nepriamych antikoagulancií, protidoštičkových látok, fibrinolytík (čo zvyšuje riziko krvácania).

Posilňuje vedľajšie účinky minerálnych kortikosteroidov, glukokortikosteroidov (zvyšuje riziko gastrointestinálneho krvácania), estrogénu, etanolu; zvyšuje hypoglykemický účinok derivátov sulfonylmočoviny.

Antacidá a kolestyramín znižujú absorpciu ibuprofénu.

Zvyšuje koncentráciu digoxínu, prípravkov lítia a metotrexátu v krvi.

Súčasné menovanie iných NSAID zvyšuje frekvenciu vedľajších účinkov.

Kofeín zvyšuje analgetický (analgetický) účinok.

Pri súčasnom menovaní ibuprofénu znižuje protizápalový a protidoštičkový účinok kyseliny acetylsalicylovej (je možné zvýšiť výskyt akútnej koronárnej insuficiencie u pacientov dostávajúcich malé dávky kyseliny acetylsalicylovej ako protidoštičkového činidla po začatí liečby ibuprofénom).

Cefamandol, cefoperazón, cefotetan, kyselina valproová, plykamytsín zvyšujú výskyt hypoprotrombinémie pri súčasnom menovaní.

Myelotoxické lieky zvyšujú hematotoxicitu lieku.

Prípravky cyklosporínu a zlata zvyšujú účinok ibuprofénu na syntézu prostaglandínov v obličkách, čo sa prejavuje zvýšením nefrotoxicity. Ibuprofen zvyšuje plazmatickú koncentráciu cyklosporínu a pravdepodobnosť jeho hepatotoxických účinkov.

Lieky, ktoré blokujú tubulárnu sekréciu, znižujú vylučovanie a zvyšujú plazmatickú koncentráciu ibuprofénu.

Pri dlhodobom používaní je potrebné kontrolovať priebeh periférnej krvi a funkčný stav pečene a obličiek.

Na zníženie rizika nežiaducich účinkov z gastrointestinálneho traktu sa má použiť minimálna účinná dávka. Keď sa objavia príznaky gastropatie, je pozorne pozorované, vrátane esophagogastroduodenoscopy, krvný test s hemoglobínom a hematokritom, a fekálne okultné analýzy krvi.

Ak je to potrebné, stanovenie 17-ketosteroidného lieku by sa malo zrušiť 48 hodín pred štúdiou.

Počas obdobia liečby by sa mali vyhnúť konzumácii alkoholu a aktivitám, ktoré si vyžadujú vysokú koncentráciu pozornosti a rýchlosť psychomotorických reakcií.

Čo Ibuprofen tablety pomáhajú: návod na použitie

Ibuprofén - antipyretické, analgetické, protizápalové liečivo.

Indikácie pre použitie - rôzne zápalové procesy spôsobené vystavením zápalovým prostaglandínom. Prípravok obsahuje dve komplementárne molekuly, ktoré blokujú negatívne modifikácie metabolitov kyseliny arachidónovej.

Na tejto stránke nájdete všetky informácie o Ibuprofene: kompletný návod na použitie pre tento liek, priemerné ceny v lekárňach, kompletné a neúplné analógy lieku, ako aj recenzie ľudí, ktorí už užívali Ibuprofen tablety. Chcete zanechať svoj názor? Prosím napíšte do komentárov.

Klinická a farmakologická skupina

Obchodné podmienky pre lekárne

Uvoľňuje sa bez lekárskeho predpisu.

Koľko stojí ibuprofen? Priemerná cena v lekárňach je 25 rubľov.

Forma uvoľnenia a zloženie

Tablety Ibuprofenu sú okrúhle, hladké, bikonvexné biele.

  • Každá tableta obsahuje 200 mg alebo 400 mg účinnej látky.
  • Pomocné látky - stearát horečnatý, mastenec, laktóza, zemiakový škrob, koloidný oxid kremičitý, Povidón 25.

10, 20 a 100 kusov v balení.

Farmakologický účinok

Aktívnou zložkou liečiva je ibuprofén, derivát kyseliny fenylpropiónovej.

Ibuprofen je najúčinnejší pre zápalovú bolesť. Antipyretický účinok je celkom blízky kyseline acetylsalicylovej. Inhibuje adhéziu doštičiek, zlepšuje mikrocirkuláciu a znižuje intenzitu zápalu. Pri vonkajšej aplikácii má Ibuprofen ako masť silný analgetický účinok, znižuje začervenanie, rannú stuhnutosť a opuch.

Tento liek je zaradený do zoznamu najdôležitejších liekov Svetovej zdravotníckej organizácie, jeho účinnosť a bezpečnosť bola študovaná a klinicky testovaná.

Indikácie na použitie

Čo pomáha tabletám Ibuprofenu? Hlavné indikácie na predpisovanie lieku sú:

  1. Zápalové ochorenia chrbtice a kĺbov (vrátane reumatoidnej a reumatoidnej artritídy, deformujúca osteoartritída, ankylozujúca spondylitída, dnová artritída).
  2. Syndróm strednej alebo slabej bolesti rôzneho pôvodu (vrátane migrény, bolesti hlavy, myalgie nereumatického a reumatického pôvodu, bolesti zubov, pooperačnej bolesti, neuralgie, primárnej algomenorey, bolesti hrdla a uší, posttraumatickej bolesti).
  3. Horúčkovitý syndróm pri infekčných a „studených“ ochoreniach.

kontraindikácie

  • erózne a ulcerózne zmeny sliznice žalúdka alebo dvanástnika, aktívne gastrointestinálne krvácanie;
  • zlyhanie obličiek (CC menej ako 30 ml / min), progresívne ochorenie obličiek;
  • potvrdená hyperkalémia;
  • hemofílie a iné poruchy krvácania (vrátane hypokoagulácie), hemoragickej diatézy;
  • v období po operácii bypassu koronárnej artérie;
  • tehotenstvo (trimester III);
  • zápalové ochorenie čriev v akútnej fáze, vrátane ulcerózna kolitída;
  • anamnestické údaje o záchvate bronchiálnej obštrukcie, rinitíde, urtikárii po užití kyseliny acetylsalicylovej alebo iného nesteroidného protizápalového lieku (úplný alebo neúplný syndróm intolerancie kyseliny acetylsalicylovej - rinosinusitída, urtikária, polypy nosovej sliznice, bronchiálna astma);
  • zlyhanie pečene alebo aktívne ochorenie pečene;
  • vek detí: do 6 rokov a od 6 do 12 rokov (s telesnou hmotnosťou nižšou ako 20 kg) - pre tablety 200 mg; do 12 rokov - pre tablety 400 mg;
  • precitlivenosť na niektorú zo zložiek, ktoré tvoria liek.

So starostlivosťou: pokročilý vek, kongestívne zlyhanie srdca, cerebrovaskulárne ochorenia, arteriálna hypertenzia, koronárna choroba srdca, dyslipidémia / hyperlipidémia, diabetes mellitus, ochorenie periférnych artérií, nefrotický syndróm, QA menej ako 30-60 ml / min, hyperbilirubinémia, žalúdočný vred a srdcová frekvencia a vred a srdcové vredy; črevá (v anamnéze), infekcie Helicobacter pylori, gastritída, enteritída, kolitída, dlhodobé užívanie NSAID, ochorenia krvi neznámej etiológie (leukopénia a anémia), trimester tehotenstva (I-II), n. Laktácia, fajčenie, časté užívanie alkoholu (alkoholizmus), závažné somatické ochorenia, súbežná liečba s nasledujúcimi liekmi: antikoagulanciá (napr. Warfarín), protidoštičkové látky (napríklad kyselina acetylsalicylová; klopidogrel), perorálne glukokortikosteroidy (napríklad prednizolón); serotonín (napríklad citalopram, fluoxetín, paroxetín, sertralín).

Použitie počas gravidity a laktácie

Ibuprofen je liek, ktorý je vhodný na liečbu bolesti a tepla počas tehotenstva, pretože počas tohto obdobia je pre ženské telo bezpečnejšie ako väčšina iných analgetík a antipyretík.

V prvých 2 trimestroch tehotenstva nemá nepriaznivý vplyv na vývoj plodu, nevyvoláva krvácanie (na rozdiel od aspirínu) a nevyvoláva hrozbu potratu.

Ibuprofen je kontraindikovaný v poslednom trimestri gravidity.

Po prvé, liek inhibuje kontrakcie svalov maternice. Po druhé, jeho použitie môže spôsobiť uzavretie Botallovej trubice a rozvoj pľúcnej hypertenzie u dieťaťa. Po tretie, liek má schopnosť blokovať hormóny zodpovedné za generický proces.

Ibuprofen počas dojčenia neovplyvňuje kvalitu a vylučovanie mlieka, takže ho možno použiť na liečbu dojčiacich žien.

Návod na použitie

Návod na použitie znamená, že ttbletki sa má prehltnúť s vodou, najlepšie počas jedla alebo po jedle. Neužívajte viac ako 4 hodiny.

  • Dospelí, staršie osoby a deti od 12 rokov: 200 mg tablety 3-4 krát denne; v tabletách po 400 mg 2-3 krát denne. Denná dávka je 1200 mg (neužívajte viac ako 6 tabliet po 200 mg (alebo 3 tablety po 400 mg) počas 24 hodín.
  • Deti vo veku od 6 do 12 rokov (s hmotnosťou vyššou ako 20 kg): 1 tableta po 200 mg, najviac 4-krát denne. Interval medzi užívaním tabliet po dobu najmenej 6 hodín

Liečba bez konzultácie s lekárom by nemala prekročiť 5 dní. Ak príznaky pretrvávajú, vyhľadajte lekára. Neprekračujte uvedenú dávku!

Vedľajšie účinky

Existuje niekoľko vedľajších účinkov v rôznych spektrách tela, ktoré by ste mali venovať pozornosť:

  • spoločné problémy - únava a malátnosť;
  • v gastrointestinálnom trakte - vredy a črevné poruchy, flatulencia, dyspepsia;
  • imunitná funkcia - precitlivenosť, astma, anafylaxia;
  • renálny systém - dysfunkcia orgánov, nefropatia a nefritída;
  • krvný a lymfatický systém - leukopénia, trombocytopénia, anémia;
  • infekčná povaha - meningitída, rinitída v prítomnosti autoimunitných porúch;
  • zmysly - problémy so zrakom, sluchom, pocitmi hluku, závratmi;
  • kardiovaskulárna aktivita - edém, problémy s retenciou tekutín, nedostatočnosť;
  • CNS - úzkosť a problémy so spánkom, dlhodobá depresia, neuritída, bolesť hlavy, ospalosť.

Dodržiavanie týchto pravidiel a zohľadňovanie týchto faktorov zabezpečuje rýchlu obnovu. Informácie o lieku ibuprofen, návod na použitie tablety, ceny, recenzie, analógy sú uvedené pre informačné účely.

predávkovať

Ak je prekročená denná alebo jednorazová dávka ibuprofénu, vyskytnú sa nasledujúce príznaky: t

  • metabolická acidóza;
  • kómu;
  • akútne zlyhanie obličiek;
  • zníženie krvného tlaku;
  • rýchly alebo pomalý tep;
  • bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie;
  • letargia, ospalosť, depresia;
  • bolesť hlavy, tinitus;
  • fibrilácie predsiení a zastavenie dýchania.

Za týchto podmienok sa aplikuje liečba:

  • výplach žalúdka (účinný počas prvej hodiny po užití lieku);
  • aktívne uhlie (používané na zníženie absorpcie liečiv v gastrointestinálnom trakte);
  • alkalické pitie a nútená diuréza;
  • symptomatická liečba (monitorovať krvný tlak, srdcovú frekvenciu a celkový stav).

Pri prvých krokoch je potrebné vyhľadať kvalifikovanú pomoc a zavolať záchrannú brigádu.

Špeciálne pokyny

  1. Pri dlhodobom používaní je potrebné kontrolovať priebeh periférnej krvi a funkčný stav pečene a obličiek.
  2. Ak je to potrebné, stanovenie 17-ketosteroidného lieku by sa malo zrušiť 48 hodín pred štúdiou.
  3. Na zníženie rizika nežiaducich účinkov z gastrointestinálneho traktu sa má použiť minimálna účinná dávka. Keď sa objavia príznaky gastropatie, je pozorne pozorované, vrátane esophagogastroduodenoscopy, krvný test s hemoglobínom a hematokritom, a fekálne okultné analýzy krvi.

Počas obdobia liečby by sa mali vyhnúť konzumácii alkoholu a aktivitám, ktoré si vyžadujú vysokú koncentráciu pozornosti a rýchlosť psychomotorických reakcií.

Liekové interakcie

  1. Kofeín zvyšuje analgetický účinok ibuprofénu;
  2. Pri interakcii s blokátormi spätného vychytávania serotonínu sa zvyšuje riziko gastrointestinálneho krvácania;
  3. Pri liečbe induktormi mikrozomálnej oxidácie sa zvyšuje riziko intoxikácie;
  4. Ibuprofen sa neodporúča počas užívania iných NSAID súčasne;
  5. Pri podávaní s antikoagulanciami sa zvyšuje riziko krvácania;
  6. Barbituráty a prípravky s etanolom zvyšujú koncentráciu ibuprofénu v krvnej plazme;
  7. Znižuje účinok vazodilatátorov, furosemidu a hydrochlorotiazidu;
  8. Zvyšuje aktivitu protidoštičkových látok, nepriamych antikoagulancií, fibrinolitikov, hypoglykemických liekov a inzulínu, derivátov sulfonylmočoviny;
  9. Pri súčasnej liečbe cefalosporínmi sa zvyšuje frekvencia hypoprotrombinémie, zvyšuje sa riziko nefrotoxických a hepatotoxických účinkov;
  10. Kolestiramin a antacidy znižujú absorpciu ibuprofénu.

recenzia

Zozbierali sme nejaké recenzie ľudí o drogách Ibuprofen:

  1. Larissa. Predtým, od bolesti v žalúdku, Nurofen použil radu priateľa a ja som bol úplne spokojný s účinnosťou lieku. Po tom, čo lekáreň v lekárni odporučila, aby sa Ibuprofen stal dostupnejším a rovnako účinným. Odvtedy som ho pil z bolesti hlavy, menštruačných bolestí a zubov. Vedľajšie účinky nástroja mi nedávajú.
  2. Igor. Ibuprofen, paracetamol a iné protizápalové lieky mi pomáhajú rovnako dobre. Jediný rozdiel medzi prvým a iným spôsobom je rýchlosť reakcie. Takže, ak pijete tieto pilulky, bude to lepšie po hodine. Paracetamol potrebuje viac času na konanie. Za cenu oboch liekov sú nízke náklady a sú k dispozícii každému.
  3. Victor. Veľmi silný liek. Pri 3 dávkach bola teplota 40, horúčka, delírium, ale hneď bolo jasné, že by ste nemali jesť sladkosti a liečiť s minimálnou možnou dávkou. Tiež som si všimol jeho vplyv na vnímanie, má mierny opojný účinok, je veľmi upokojujúci a zanecháva len príjemné spomienky z recepcie (niečo podobné narkotickému efektu, je ťažké riadiť auto po recepcii). Osobne som viditeľne zasiahla obličky, a preto som osobne pre seba dospela k záveru, že sa musí omývať veľkým množstvom vody. Veľmi spokojný s cenou a schopnosť nahradiť drahé lieky, ako je theraflu alebo pentaflucín. Rozhodol som sa pre seba, v prípade zavlažovania alebo liečby chrípky podstúpim ibuprofen, stojí to za to.

Nájdenie zlé recenzie o Ibuprofen v pilulkách, sviečky alebo sirup, možno, je nemožné. Liek sa považuje za účinný a pomerne bezpečný prostriedok.

Jeho prednosťami sú:

  • nízka cena;
  • rýchly účinok;
  • možnosť použitia na liečbu tehotných žien a detí akéhokoľvek veku;
    veľké množstvo dávkovacích foriem (to vám umožňuje správne zvoliť minimálnu účinnú dávku).

Ako mínusy v prehľadoch zvyčajne uvádzajú prítomnosť kontraindikácií a riziko vzniku vedľajších účinkov charakteristických pre NSAID.

analógy

Analógy účinnej látky sú nasledujúce lieky:

Pred použitím analógov sa poraďte so svojím lekárom.

Skladovacie podmienky a trvanlivosť

Liek sa odporúča uchovávať na miestach s nízkou vlhkosťou pri teplote neprevyšujúcej + 25 ° C.

Čas použiteľnosti tabliet je 3 roky. Uchovávajte mimo dosahu detí!