Paracetamol pre deti

Paracetamol pre deti: návod na použitie a recenzie

Latinský názov: Paracetamol deti

Kód ATX: N02BE01

Účinná látka: Paracetamol (Paracetamol)

Výrobca: Rosepharm Ltd., Pharmstandard-Leksredstva, Biochemik, Pharmproject, Dalkhpharm, Irbit Chemical Factory, Pharmapol-Volga, Mega Farm (Rusko), Anqiu Lu An Pharmaceutical Co. (Čína), LLC Farmaceutická spoločnosť "Zdravie" (Ukrajina)

Aktualizácia popisu a fotografie: 10/19/2018

Ceny v lekárňach: od 66 rubľov.

Paracetamol pre deti - narkotické analgetiká.

Forma uvoľnenia a zloženie

Dávková forma uvoľňovania - suspenzia na perorálne podanie: homogénna, ružová, s charakteristickým ovocným vôňou (100 a 200 ml v polymérnych fľašiach, alebo oranžové sklenené fľaše, alebo zo sklenenej taveniny, alebo z polyetyléntereftalátu pre lieky, zapečatené uzáverom z plastu s uzáverom). ovládanie prvého otvorenia alebo systému „push-rotate“, 1 fľaša v kartónovej krabici bez odmerky alebo odmernej lyžice.

Zloženie 100 ml suspenzie: t

  • účinná látka: paracetamol - 2,4 g;
  • ďalšie zložky: sodná soľ nipaceptu (sodná soľ etylparahydroxybenzoátu, sodná soľ metylparahydroxybenzoátu a sodná soľ propylparabenu) - 0,15 g, maltitol - 80 g, kyselina jablčná - 0,05 g, nekryštalizujúci sorbitol 70% - 1,33 g, xantánová guma - 0,6 g g, bezvodá kyselina citrónová - 0,02 g, azorubínové farbivo - 0,001 g, jahodová alebo pomarančová príchuť - 0,1 g, voda - do 100 ml.

Farmakologické vlastnosti

farmakodynamika

Paracetamol je liečivá látka, ktorá má antipyretický a analgetický účinok. Protizápalové vlastnosti prakticky nemajú.

Mechanizmus účinku je spôsobený schopnosťou blokovať cyklooxygenázu v centrálnom nervovom systéme, čo ovplyvňuje centrá termoregulácie a bolesti.

Liečivo nemá prakticky žiadne protizápalové vlastnosti. Neovplyvňuje metabolizmus vody a elektrolytov a stav sliznice gastrointestinálneho traktu (GIT), pretože ovplyvňuje syntézu prostaglandínov v periférnych tkanivách vo veľmi malom rozsahu.

farmakokinetika

Paracetamol sa vyznačuje vysokou absorpciou, rýchlo a takmer úplne vstrebáva z gastrointestinálneho traktu. S plazmatickými proteínmi súvisí o 10–25%. Maximálna plazmatická koncentrácia sa dosiahne za 30 - 120 minút a je 5 - 20 µg / ml.

Liek preniká cez hematoencefalickú bariéru. Menej ako 1% odobratej dávky prechádza do materského mlieka matky. Rozloženie látok v telesných tekutinách je relatívne rovnomerné.

Paracetamol sa metabolizuje prevažne v pečeni tromi hlavnými spôsobmi, ako je oxidácia mikrozomálnymi pečeňovými enzýmami, konjugácia so sulfátmi a konjugácia s glukuronidmi. Počas oxidácie vznikajú intermediálne toxické metabolity, ktoré sú následne najprv konjugované s glutatiónom, potom s kyselinou merkapturovou a cysteínom. Pre túto metódu metabolizmu sú hlavnými izoenzýmami systému cytochrómu P450 CYP2E1 (prevažne), CYP1A2 a CYP3A4 (vedľajšia úloha). Ak je glutatión v tele nedostatočný, tieto metabolity môžu spôsobiť poškodenie a nekrózu hepatocytov. Ďalšie metabolické cesty sú metoxylácia na 3-metoxyparacetamol a hydroxylácia na 3-hydroxyparacetamol, ktoré sú následne konjugované so sulfátmi alebo glukuronidmi.

U detí mladších ako 10 rokov je hlavným metabolitom lieku paracetamol sulfát u detí vo veku od 12 rokov - konjugovaný glukuronid.

Konjugované metabolity paracetamolu (konjugáty s glutatiónom, sulfátmi, glukuronidmi) sa vyznačujú nízkou farmakologickou aktivitou, vrátane toxických.

Po prijatí terapeutickej dávky je celkový klírens 18 l / h, polčas eliminácie (T½) - od 1 do 4 hodín. Pri podávaní terapeutických dávok 90-100% prijatej dávky paracetamolu v priebehu 24 hodín sa vylučuje močom. Hlavné množstvo liečiva po konjugácii sa uvoľňuje v pečeni vo forme glukuronidu (60 - 80%) a sulfátu (20 - 30%). Približne 5% dávky sa vylúči v nezmenenej forme.

U starších pacientov sa klírens paracetamolu znižuje a T sa zvyšuje.½.

U pacientov s ťažkou renálnou insuficienciou (klírens kreatinínu 10 - 30 ml / min) sa eliminuje eliminácia paracetamolu, rýchlosť vylučovania sulfátu a glukuronidu je nižšia ako u zdravých jedincov.

Indikácie na použitie

Suspenzia Paracetamol pre deti sa predpisuje deťom vo veku od 3 mesiacov do 12 rokov v týchto prípadoch:

  • zvýšená telesná teplota spôsobená chrípkou, prechladnutím a detskými infekciami, ako je napríklad šarlach, kiahne kiahní, osýpky, mumps, atď.
  • bolesť zubov, vrátane zubov alebo extrakcie zubov, bolesti ucha pri otitíde, bolesti hlavy, bolesť hrdla.

Na odporúčanie lekára môžu deti vo veku 2 - 3 mesiace dostať jednorazovú dávku v prípade zvýšenej telesnej teploty po očkovaní.

kontraindikácie

  • intolerancia fruktózy;
  • ťažkou poruchou funkcie obličiek alebo pečene;
  • vek do 2 mesiacov;
  • súčasné použitie iných liekov obsahujúcich paracetamol;
  • precitlivenosť na ktorúkoľvek zložku lieku.
  • abnormálna funkcia pečene, vrátane Gilbertovho syndrómu;
  • vírusová hepatitída;
  • genetickú neprítomnosť enzýmu glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • renálneho zlyhania (klírens kreatinínu

Návod na použitie liekov, analógov, prehľadov

Pokyny od pills.rf

Hlavné menu

Iba najaktuálnejšie oficiálne pokyny na používanie liekov! Pokyny pre lieky na našich stránkach sú publikované v nezmenenej forme, v ktorej sú pripojené k liekom.

Suspenzia PARACETAMOLU DETI "Pharmstandard"

POKYNY na lekárske použitie lieku PARACETAMOL CHILD

Registračné číslo: LS-000094-211013
Obchodný názov lieku: Paracetamol Deti
Medzinárodný nechránený názov: Paracetamol
Chemický názov: N- (4-hydroxyfenyl) acetamid
Dávková forma: perorálna suspenzia [Orange, Strawberry]
Zloženie 5 ml lieku:
Účinná látka: paracetamol - 120 mg.
Pomocné látky: Aviceltur RC-591 [mikrokryštalická celulóza, sodná soľ karmelózy] - 50 mg, xantánová guma (xantánová guma) - 7,5 mg, metylparabén (nipagín) - 5 mg, propylénglykol - 1 mg, sacharóza (cukor) - 1650 mg, glycerol (glycerín) - 630 mg, sorbitol (potravinársky sorbitol) - 1128,75 mg, príchuť pomaranča alebo jahodová príchuť - 6,5 mg, voda (čistená voda) - do 5 ml.

Opis: homogénna suspenzia zo svetlosivej alebo svetlosivej farby so žltkastým odtieňom do sivej alebo sivej farby so žltkastým odtieňom s charakteristickou ovocnou vôňou.

Farmakoterapeutická skupina: analgetické narkotikum

Kód ATX: [N02BE01]

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika. Narkotické analgetiká majú analgetické a antipyretické účinky.
Liek blokuje cyklooxygenázu 1 a 2 v centrálnom nervovom systéme, čo ovplyvňuje centrá bolesti a termoregulácie. V zápalových tkanivách bunková peroxidáza neutralizuje účinok paracetamolu na cyklooxygenázu, čo vysvetľuje neprítomnosť významného protizápalového účinku. Liečivo nemá nepriaznivý vplyv na metabolizmus vody a soli a na sliznicu gastrointestinálneho traktu.
Farmakokinetika. Absorpcia je vysoká, čas na dosiahnutie maximálnej koncentrácie je 0,5 - 2 hodiny, maximálna koncentrácia je 5 - 20 μg / ml. Komunikácia s plazmatickými proteínmi - 15%. Preniká cez hematoencefalickú bariéru. Menej ako 2% dávky u dojčiacej matky vstúpi do materského mlieka. Terapeuticky účinná koncentrácia paracetamolu v plazme sa dosahuje jeho použitím v dávke 10-15 mg / kg. Metabolizované v pečeni: 80% reaguje s konjugáciou s kyselinou glukurónovou a sulfátmi za vzniku neaktívnych metabolitov, 17% podlieha hydroxylácii za vzniku 8 aktívnych metabolitov, ktoré sú konjugované s glutatiónom, a potom s cysteínom a kyselinou merkapturovou a tvoria neaktívne metabolity. Hlavnými izoenzýmami cytochrómu P450 pre túto cestu sú izoenzým CYP2E1 (prevažne), CYP1A2 a CYP3A4 (sekundárna úloha). S nedostatkom glutatiónu môžu tieto metabolity blokovať enzýmové systémy hepatocytov a spôsobiť ich nekrózu.
Ďalšie metabolické cesty sú hydroxidácia na 3-hydroxyparacetamol a metoxylácia na 3-metoxyparacetamol, ktoré sú následne konjugované s kyselinou glukurónovou a kyselinou sírovou.
U dospelých prevláda glukuronidácia u novorodencov (vrátane predčasne narodených detí) a malých detí - sulfatácie. Konjugované metabolity paracetamolu (glukuronidy, sulfáty a konjugáty s glutatiónom) majú nízku farmakologickú (vrátane toxickej) aktivity.
Polčas je 2-3 hodiny. V priebehu 24 hodín sa 85-95% paracetamolu vylučuje obličkami ako glukuronidy a sulfáty, 3% - nezmenené. U starších pacientov sa klírens paracetamolu znižuje a polčas sa zvyšuje.

Indikácie na použitie

Bolestivý syndróm s nízkou a strednou intenzitou, horúčka pri infekčných a zápalových ochoreniach (vrátane vírusových infekcií), hypertermia po očkovaní.

kontraindikácie

- individuálna precitlivenosť na liek;
- ochorenia krvného systému;
- genetický nedostatok glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
- nedostatok sacharózy / izomaltázy, intolerancie fruktózy, glukózo-galaktózovej malabsorpcie;
- novorodenca (vek do 1 mesiaca).

S opatrnosťou

- zlyhanie pečene a obličiek;
- benígna hyperbilirubinémia (vrátane Gilbertovho syndrómu);
- alkoholické poškodenie pečene, alkoholizmus;
- diabetes mellitus;
- tehotenstvo, laktácia;
- pokročilý vek;
- v ranom detstve (1-3 mesiace).

Dávkovanie a podávanie

V 5 ml suspenzie obsahuje 120 mg paracetamolu. V jednej injekčnej liekovke je počet dávok 5 ml: v 100 g - 16 dávkach, v 150 g - 24 dávkach av 200 g - 32 dávkach.
Liek sa užíva perorálne, aby jedol neriedený, s veľkým množstvom tekutiny. Pred použitím sa liek dôkladne pretrepe. Frekvencia príjmu nie viac ako 4-krát denne s intervalom najmenej 4 hodiny.
Dávka paracetamolu pre deti sa vypočíta v závislosti od veku a telesnej hmotnosti. Jedna dávka paracetamolu je 10-15 mg / kg telesnej hmotnosti, denne - nie viac ako 60 mg / kg telesnej hmotnosti.
Na presné dávkovanie liečiva, v závislosti od navrhovanej konfigurácie, použite odmernú lyžicu alebo odmernú striekačku priloženú v balení.
V prípade odmernej striekačky:
1. Dôkladne premiešajte kašu.
2. Otvorte uzáver fľaše.
3. Odmernú striekačku pevne zasuňte do otvoru adaptéra nainštalovaného v hrdle injekčnej liekovky.
4. Otočte injekčnú liekovku hore dnom a jemne potiahnite piest nadol, pričom suspenziu v odmernej striekačke odoberte na požadovanú značku.
5. Vráťte fľašu do pôvodnej polohy a jemne ju odoberte odmernou striekačkou.
6. Dajte liek do vnútra pomocou odmernej striekačky. Na zabezpečenie hladkého toku suspenzie do ústnej dutiny pomaly stlačte piest.
Po každom použití opláchnite odmernú striekačku v tečúcej vode a vysušte ju pri izbovej teplote mimo dosahu dieťaťa.
Uchovávajte odmernú striekačku v balení s liekom.
V závislosti od veku sa „Paracetamol pre deti“ predpisuje v nasledujúcich jednorazových dávkach:
- od 1 do 3 mesiacov - na symptomatickú liečbu reakcií na očkovanie sa aplikuje jedna dávka 2,5 ml suspenzie. Ak je to potrebné, dávka sa môže opakovať, ale nie skôr ako po 4 hodinách Ak sa teplota dieťaťa po opakovanej dávke nezníži, poraďte sa s lekárom. Ďalšie použitie lieku u detí v špecifickom veku na liečbu hypertermie po očkovaní, ako aj použitie u detí vo veku 1-3 mesiacov podľa iných indikácií je možné len pod lekárskym dohľadom. Ak je potrebné použiť liek pre predčasne narodené dieťa vo veku 1-3 mesiacov, liek je predpísaný len na odporúčanie lekára.
- od 3 mesiacov do 1 roka - 2,5-5 ml alebo 60-120 mg paracetamolu v závislosti od telesnej hmotnosti dieťaťa (pozri tabuľku nižšie);
- od 1 roka do 6 rokov - 5-10 ml alebo 120-240 mg v závislosti od telesnej hmotnosti dieťaťa (pozri tabuľku nižšie);
- od 6 do 14 rokov - 10-20 ml alebo 240-480 mg v závislosti od telesnej hmotnosti dieťaťa (pozri tabuľku nižšie);

Paracetamol - návod na použitie

Návod na použitie paracetamolu ho reguluje ako analgetikum a antipyretikum. Používa sa na prechladnutie, akútne respiračné vírusové infekcie a iné ochorenia sprevádzané hypertermiou. Liek je vhodný pre všetky vekové kategórie, ale pravidlá použitia a dávkovania sú významne odlišné.
Akceptujte vo vnútri 1-1,5 hodiny po jedle, umyte veľkým množstvom tekutiny. Dávkovanie paracetamolu je nasledovné:

  • dospelí a dospievajúci vo veku nad 12 rokov (s hmotnosťou vyššou ako 40 kg) užívajú 2,5-5 tabliet v dávke 200 mg alebo 1-2 tablety v dávke 500 mg;
  • deti vo veku od 6 do 12 rokov vykazujú 1 tabletu 200 mg alebo 1 / 2-1 tablety po 500 mg.

Deti do 6 rokov majú používať sirup alebo rektálne čapíky.
Neužívajte liek v rovnakom čase ako iné lieky obsahujúce paracetamol (AntiFlu, Antigrippin, Grippostad, Ibuklin, Coldrex, Maxicold, atď.). Má sa používať opatrne, keď:

  • vírusová hepatitída;
  • alkoholické poškodenie pečene;
  • alkoholizmus;
  • tehotenstva a dojčenia.

Paracetamol tablety - návod na použitie

V tabletách je hlavnou látkou paracetamol. Okrem toho liek obsahuje nasledujúce zložky:

  • kyselina stearová;
  • kukuričný a zemiakový škrob;
  • želatína;
  • organické zlúčeniny sodíka.

Výrobcovia ponúkajú tablety s koncentráciou účinnej látky 200 a 500 mg. Prvá možnosť sa používa na normalizáciu teploty u detí a koncentrovanejší nástroj pre dospelých.

Tablety paracetamolu pre dospelých

Návod na použitie umožní použitie tabliet paracetamolu, ak je teplomer pri meraní teploty nad 38-38,5 stupňov. Vstup podlieha nasledujúcim pravidlám:

  • jednorazová dávka - 500-1000 mg (maximálne dve tablety);
  • omývajte liek veľkým množstvom vody;
  • konzumovať po jedle, po pol hodine;
  • kurz je maximálne 5 dní;
  • maximálne 4 recepcie denne sú povolené v intervaloch 4-6 hodín.

Dávajte pozor! Pacienti, u ktorých bola diagnostikovaná cirhóza pečene so zhoršenou funkciou orgánov, by mali zvoliť dávku. Okrem toho, keď je tento orgán dysfunkciou, polčas paracetamolu sa zvyšuje dvakrát, čo zvyšuje toxické zaťaženie.

Paracetamol tablety pre deti - návod na použitie

Tablety s obsahom 200 mg sa používajú u detí v prítomnosti takýchto indikácií:

  • hypertermia;
  • bolesť hlavy;
  • bolesti svalov a kĺbov;
  • zubov;
  • príznaky ARVI.

Podľa návodu na použitie sa dávka tabliet Paracetamolu pre deti vypočíta podľa vzorca. Zohľadňujú sa faktory ako veková kategória, telesná hmotnosť (10 mg / kg) a zdravotný stav:

  • dojčatá do 1 roka - od 50 do 100 mg;
  • do troch rokov - 100 až 150 mg;
  • do 6 rokov - od 150 do 200 mg;
  • od 6 do 12 rokov - 200-400 mg.

Liek sa zapije vodou, po jedle. Pre dojčatá a deti v základnom školskom veku je prijateľné rozotrieť tabletu do prášku a pripraviť malé množstvo vodného roztoku s pridaným cukrom.

Tablety paracetamolu pri teplote

So zvyšujúcou sa telesnou teplotou sa má paracetamol užívať podľa návodu na použitie:

  1. Pite pilulky len na 38 stupňov a vyššie u detí a od 38,5 u dospelých.
  2. Čas na opätovné použitie - minimálne 4-6 hodín.
  3. Pre ľudí s ochorením pečene, prestávka najmenej 8 hodín.
  4. Nemôžete kombinovať lieky s alkoholom.
  5. Je prísne zakázané používať liek v kombinácii s inými liekmi na báze paracetamolu.

Po užití piluliek by ste sa mali vyhnúť podchladeniu. Neprekračujte dávku.

  • nevoľnosť a zvracanie;
  • bolesť brucha;
  • bledosť;
  • strata chuti do jedla;
  • renálna kolika;
  • závraty;
  • strata vedomia

Ak sa objavia príznaky predávkovania, v nemocnici sa vyžaduje urgentná detoxikácia organizmu. S miernym prebytkom normy je možné odstrániť následky aktívnym uhlím.

Ak paracetamol nefungoval, potom je potrebné zavolať lekárov z ambulancie na injekciu komplexného lieku.

Paracetamol pre deti - návod na použitie

Paracetamol je účinný pri symptomatickej terapii, takže menovanie drogy nezrušuje hlavný chod. indikácie:

  • zvýšená telesná teplota;
  • syndróm bolesti (zubný kaz, zuby, bolesť hlavy s preťažením).

Nie je možné užiť paracetamol dlhú dobu s bolesťami zubov a bolesťami hlavy, pretože liek zmierňuje len symptómy, ale neodstráni základné ochorenie.
Užívanie paracetamolu pri ARVI nielenže odstraňuje bolesť a hypertermiu, ale zlepšuje aj celkový stav.
Náradie sa užíva po jedle (1-2 hodiny) a zapije sa veľkým množstvom tekutiny. Ak je dieťa ťažko prehltnúť pilulku, môže byť rozdrvené. Paracetamol vo forme tabliet je povolený pre deti od 3 rokov: t

  • 3-6 rokov - 100-200 mg na dávku;
  • 6-12 rokov - 200-400 mg.

Ak má dieťa vysokú teplotu, liek sa môže užívať 3-5 dní. Ak príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršujú, poraďte sa s lekárom.
Okrem toho v pediatrii používali sirup, suspenziu a sviečky pre deti do 3 rokov. Antipyretický účinok pri užívaní sirupu prichádza oveľa rýchlejšie a pri použití sviečok - dlhšie.
Dávajte pozor! Pre dojčatá sa dávka vypočíta v závislosti od hmotnosti: 10 až 15 mg účinnej zložky na 1 kg telesnej hmotnosti.
Môžete si vziať 3-4 krát denne s intervalom 4-6 hodín.

Detský paracetamolový sirup - návod na použitie

Liek je dostupný v injekčných liekovkách, obsahuje glukózu, a preto sa používa opatrne pri liečbe pacientov s diabetom. Koncentrácia v sirupe je 120 mg účinnej zložky na každých 5 ml.
Dávkovanie paracetamolu pre deti

Je zakázané zvyšovať dávku, pretože negatívne účinky na telo dieťaťa môžu byť nezvratné.
Pre deti staršie ako 12 rokov sa liek používa v tabletkách.
Kontraindikácie použitia sirupu:

  • alergia na zložky výrobku;
  • zlyhanie pečene;
  • leukopénia;
  • trombocytopénia.

Sirup sa používa s opatrnosťou pri vírusovej hepatitíde a vrodených srdcových vadách.

Detské odpruženie Paracetamol - návod na použitie

Pre malé deti sa odporúča použiť paracetamol v suspenzii. Podľa návodu na použitie sa suspenzia paracetamolu pre deti používa v takýchto dávkach: t

  1. Do 3 rokov - 0,5 odmerky (2,5 ml).
  2. Od 3 do 6 rokov - 5 ml.
  3. Deti od 6 rokov - 7,5-10 ml.

Je dôležité udržiavať interval najmenej 4 hodiny. Pri absencii účinnosti sa antispazmodiká užívajú s paracetamolom. Pri užívaní suspenzie sa môžu vyskytnúť nasledujúce nežiaduce účinky: t

  • vyrážka a svrbenie;
  • nevoľnosť;
  • vracanie;
  • hnačka;
  • črevná kolika;
  • strata chuti do jedla;
  • závraty.

V prípade predávkovania dochádza k nárastu uvedených príznakov a syndrómu intoxikácie. Je potrebné urobiť výplach žalúdka a vyhľadať núdzovú liečbu.

Návod na použitie paracetamolu na prechladnutie

Paracetamol znižuje príznaky nachladnutia. Dávky sa vypočítajú individuálne na základe hmotnosti a prítomnosti sprievodných ochorení. Pre každý kilogram ľudskej hmotnosti najviac 10 mg. V prípade hepatálnej insuficiencie sa má dávka znížiť dvakrát a interval medzi dávkami sa má zvýšiť. Návod na použitie:

  • tablety na pitie pri teplotách nad 38 stupňov;
  • nie viac ako 4 krát denne;
  • interval medzi dávkami - od 4 hodín;
  • maximálne trvanie používania - 5 dní.

Ak sa má paracetamol užiť dlhšie, je dôležité poradiť sa so svojím lekárom, aby ste zhodnotili možné prínosy a riziká.

Paracetamol 500 mg - návod na použitie

Tablety Paracetamol 0,5 g účinne odstraňujú zimnicu, znižujú telesnú teplotu a majú výrazný analgetický účinok.
Dospelí a deti staršie ako 12 rokov majú predpísané dávkovanie 500-1000 mg každé 4 hodiny. Maximálna denná dávka je 4000 mg.
Ak je to potrebné, použitie tejto dávky u detí mladších ako 12 rokov, jedna dávka sa vypočíta na základe hmotnosti dieťaťa: maximálne 10 mg na kg telesnej hmotnosti. Tabletu môžete rozdrviť a pridať vodu, aby bolo pre dieťa ľahšie prehltnúť. Neprekračujte dávku pre deti, pretože má nepriaznivý vplyv na telo dieťaťa.

Skladovateľnosť fondov - nie viac ako 3 roky od dátumu vydania. Je nebezpečné používať tablety, ak boli uchovávané mimo blistra alebo expirované.

  • nekombinujte s etanolom kvôli riziku poškodenia pankreasu;
  • neberte s barbiturátmi (Corvalol, barboval);
  • Neužívajte dlhšie ako 5 dní kvôli riziku krvácania.

Ak po užití lieku máte príznaky neznášanlivosti, musíte zavolať lekára. Riziko poškodenia pečene pri predávkovaní sa zvyšuje pri užívaní s inými hepatotoxickými látkami.

Paracetamol 200 mg - návod na použitie

Tablety s dávkou 200 mg sa odoberajú jednu hodinu po jedle a vo veľkých objemoch sa premyjú tekutinou. Pre symptomatickú liečbu sa používa podľa tejto schémy:

  • denná dávka - nie vyššia ako 5 g;
  • odporúčané dávkovanie je od 2 tabliet na 1 dávku;
  • frekvencia užívania - 3-4 krát denne.

Tretí deň používania je potrebné znížiť dávkovanie alebo predĺžiť časový interval medzi akciami použitia. Po 4 dňoch je nutné opustiť paracetamol kvôli riziku nežiaducich komplikácií.

Paracetamol 200 - návod na použitie pre deti

Liek s dávkou 200 mg je určený pre deti. Návod na použitie paracetamolu u detí:

  • Deti od 3 rokov - 1/2 alebo 1/4 tablety každých 4-5 hodín;
  • Pre deti od 6 rokov - 1/2 alebo celú tabletu s rovnakou frekvenciou.

Staršie ako 12 rokov užívajú deti paracetamol 500 mg 1 tabletu alebo 2,5 tablety lieku s koncentráciou 200 mg. Indikácie na použitie:

  • vysoká horúčka;
  • syndróm bolesti;
  • bolesť svalov;
  • migréna;
  • zubov.

Paracetamol 200 mg je kontraindikovaný v prípadoch individuálnej intolerancie a dysfunkcie pečene. Používa sa opatrne u pacientov s ochoreniami hematopoetického systému.

Sviečky Paracetamol - návod na použitie

Čapíky na báze paracetamolu sa používajú v pediatrii. Dávkovanie čapíkov Paracetamol pre deti s prihliadnutím na vekové rozdiely.

Zadajte čapíky maximálne 4-krát denne s intervalom 4-6 hodín.

Musíte používať sviečky v takých podmienkach:

  • teplota od 38 stupňov;
  • bolesť zubov;
  • bolesti hlavy.

Sviečky by mali byť skladované v chladnom prostredí pred použitím, zahriatie jednotlivých obalov v ruke. Spôsob aplikácie - otvorte plastový obal a vložte ho do konečníka.

Je to dôležité! Ak je telesná teplota dieťaťa nad 39,5 stupňov, použitie sviečok je nebezpečné! V tomto štádiu kŕče v dôsledku rýchlej centralizácie krvného obehu. Aktívne komponenty nástroja sa preto neabsorbujú!

Paracetamol MC - návod na použitie

Paracetamol MC - tablety ruskej farmaceutickej spoločnosti "Medisorb". Liečivo obsahuje paracetamol a ďalšie zložky - mastenec, škrob, kyselinu stearovú. Pri využívaní finančných prostriedkov by sa mali striktne dodržiavať odporúčania lekára a neprekračovať odporúčané trvanie kurzu. Kontraindikácie:

  • poruchy krvi;
  • črevný alebo žalúdočný vred;
  • precitlivenosť;
  • dysfunkcia pečene.

Pri súčasnom užívaní s diuretikami sa účinnosť lieku zníži o 50-70%. Indikácie na použitie:

  • migréna;
  • bolesť svalov;
  • hypertermia;
  • bolesti v kĺboch ​​a svaloch;
  • menštruačná bolesť.
  • vypiť 1-2 tablety naraz;
  • počkajte aspoň 4 hodiny až do nasledujúceho príjmu;
  • Optimálna doba trvania je 5-7 dní.

Keď je menštruačná bolesť zakázaná s nízkou zrážanlivosťou krvi kvôli riziku krvácania.

Paracetamol UBF - návod na použitie

Uralbiopharm je ruská spoločnosť zaoberajúca sa výrobou paracetamolu UBF. K dispozícii v dávke 200 mg - pre deti od 6 rokov a 500 mg - pre dospelých. Pravidlá uplatňovania:

  • vypiť 1-2 tablety, ktoré nie sú nalačno;
  • nie viac ako štyrikrát denne;
  • pite veľa tekutín.

Indikácie na použitie sú bolesť rôznych etiológií a zvýšená telesná teplota. Kontraindikácie - zlyhanie pečene. Vedľajšie účinky:

  • bolesť brucha;
  • nevoľnosť;
  • vyrážka a svrbenie;
  • krvácanie;
  • závraty.

Liek by sa nemal užívať po požití alkoholu. Je nebezpečné miešať s barbiturátmi. Kofeín spôsobuje výraznejší účinok paracetamolu, ale tiež zvyšuje toxické zaťaženie pečene.

Paracetamol Extratab - návod na použitie

Tablety Paracetamol Extratab obsahujú navyše kyselinu askorbovú v koncentrácii 150 mg. Prítomnosť vitamínu C zvyšuje účinnosť liečiv na prechladnutie. Podmienky používania:

  • vypiť 1 hodinu po jedle;
  • neužívajte s alkoholom a hepatotoxickými liekmi;
  • Neužívajte nesteroidné protizápalové lieky.

Kontraindikovaný pri žalúdočnom vrede, neznášanlivosti zložiek, cirhóze a hepatitíde v akútnej forme.

Paracetamol mg - návod na použitie

V závislosti od koncentrácie hlavnej zložky vo vybranom lieku sa tiež líšia pravidlá jej použitia. Vzorec na výpočet dávky: telesná hmotnosť vynásobená 10 mg. Napríklad, ak dieťa váži 12 kg, maximálna jednotlivá dávka by nemala prekročiť 120 mg (jedna lyžica sirupu).

Pre dospelých je povolené piť 1000 mg naraz. Ak užijete ihneď, 5 g paracetamolu môže spôsobiť nevratné účinky na organizmus.

Čo pomáha Paracetamol?

Efektívny v takých podmienkach:

  • horúčka, zimnica;
  • vysoká teplota;
  • bolesti tela;
  • menštruačné bolesti;
  • svalová bolesť;
  • bolesť kĺbov;
  • migréna;
  • bolesť hlavy a bolesť zubov;
  • syndróm intoxikácie s ARD a ARVI.

Účinnosť lieku môže byť znížená v dôsledku nesprávneho výpočtu dávky.

Paracetamol Cena

Cena lieku s takýmto obchodným názvom je niekoľkokrát nižšia ako cena dovážaných analógov. Priemerná cena v tabuľke.

Paracetamol - analógy - návod na použitie, cenu, recenzie

V prípade intolerancie na látky, ktoré liek obsahuje, sa pripravuje výber analógov s inými zložkami. Cena sa môže líšiť v závislosti od výrobcu.

nimesulid

Liek sa používa na symptomatickú liečbu, znižuje bolesť a výrazný zápalový proces. Pridelené:

  • bolesť svalov;
  • bolesť zubov a bolesť hlavy;
  • osteoartritída;
  • bolesti kĺbov;
  • bursitis;
  • artritída.

Užívajte 1 tabletu dvakrát denne po jedle s vodou.
Liek sa neodporúča deťom do 12 rokov. Okrem toho sú v návode na nimesulid zaznamenané nasledujúce kontraindikácie: t

  • precitlivenosť;
  • bronchiálna astma;
  • užívanie alkoholu;
  • príznaky chrípky;
  • zlyhanie srdca a obličiek;
  • problémy s tráviacim traktom;
  • tehotenstva a obdobia GW.

ibuprofen

Používa sa ako anestetikum pre:

  • pooperačná bolesť;
  • migréna;
  • podvrtnutie;
  • bolesť chrbta;
  • liečenie reumatoidnej artritídy;
  • zápal membrán kĺbov;
  • ankylozujúcej spondylitídy.

Vezmite si liek by mal byť medzi jedlami. Dospelí určujú 2-3 tablety 3-4 krát denne. Maximálna jednorazová dávka - 4 tablety, maximálna denná dávka - 12 tabliet.
Deti staršie ako 12 rokov majú terapeutickú dávku 1-2 tablety po 4-6 hodinách, maximálne 5 tabliet denne.
Deti do 12 rokov majú Ibuprofen Suspenziu. Dávkovanie je 5-15 ml 3-krát denne.

Ibufen

Liek je kontraindikovaný u detí do 6 mesiacov s telesnou hmotnosťou nižšou ako 7 kg. Deti vo veku 6-12 mesiacov, liek sa podáva len na lekársky predpis.
Antipyretický účinok sa objaví po 30 minútach. Opakované použitie Ibufenu je možné po 6-8 hodinách. Dávkovanie suspenzie ibufen pre deti: t

  • 6-12 mesiacov - 2,5 ml 3 krát;
  • 1-3 roky - 2,5 ml 3-4 krát;
  • 3-6 rokov - 5 ml 3 krát;
  • 6-9 rokov - 5 ml 4 krát;
  • 9-12 rokov - 10 ml 3 krát;
  • Viac ako 12 rokov - 10 ml 4-krát.

U dospelých a detí starších ako 12 rokov sú uvedené kapsuly Ibufen Ultra. Liek má analgetický účinok po 10 minútach a antipyretikum - po 30 rokoch. Má užívať 1 kapsulu 3-4 krát denne s intervalom najmenej 6 hodín. Kapsula sa nedá žuvať, znižuje účinok liečiva.
Ibufen je indikovaný pre:

  • katarálne ochorenia (ARVI, chrípka)
  • ORL ochorenia (bolesť hrdla, bolesť ucha);
  • zvýšenie teploty po profylaktickom očkovaní;
  • bolesť zubov a zuby;
  • bolesti svalov a kĺbov;
  • bolesti hlavy (migréna).

Efferalgan

Liečivo je dostupné vo forme šumivých tabliet, sirupu a rektálnych čapíkov.
Efferalgan tablety sa neuplatňujú:

  • s alkoholizmom;
  • v 1 a 3 trimestri gravidity a HB;
  • pacientov mladších ako 15 rokov s hmotnosťou nižšou ako 50 kg;
  • s precitlivenosťou na liečivo.

Pred použitím rozpustite 1-2 tablety v pohári vody (200 ml). Interval medzi dávkami trvajúcimi najmenej 4 hodiny. Maximálna dávka na deň - 8 kusov.
Jedna dávka dieťaťa Efferalgana sa vypočíta na základe hmotnosti dieťaťa: 10-15 mg na kg telesnej hmotnosti. Maximálna denná dávka nemá prekročiť 60 mg / kg hmotnosti dieťaťa. Interval medzi dávkami je 4-6 hodín.
Čapíky sa aplikujú rektálne. Jedna dávka je:

  • deti do 3 mesiacov - 10 mg na kg
  • deti vo veku 3-12 mesiacov, 60-120 mg;
  • deti vo veku 1-5 rokov - 120-150 mg;
  • deti 6-12 rokov - 250-500 mg;
  • dospelí a dospievajúci s hmotnosťou vyššou ako 60 kg - 500 mg.

Dávajte pozor! Sviečky a sirup sú kontraindikované u detí do 1 mesiaca.

Detská suspenzia paracetamolu (sirup): návod na použitie, dávkovanie, cena, recenzie

Tento článok slúži len na informačné účely. Pre konzultácie o aplikácii kontaktujte svojho lekára.

Mladšie deti často odmietajú piť horké lieky. Ale časy, keď rodičia museli prinútiť dieťa, aby si „bez chuti pilulky“ s teplotou už za sebou - detská paracetamol suspenzia prišla na záchranu. Návod na použitie, dávkovanie, cena lieku, recenzie - to všetko budeme diskutovať nižšie.

obsah:

Návod na použitie

Zvýšená teplota u dieťaťa „povzbudzuje“ rodičov, aby urýchlene konali. Chill a bolesť v dieťati pomôže odstrániť osvedčený nástroj, ktorý by mal byť držaný dnes v každej lekárni.

Detský paracetamol má sladkú chuť a je navrhnutý pre pohodlné použitie. Dôležitou výhodou suspenzií je nízka toxicita a nízke riziko zvýšenia methemoglobínu.

Nezávisle určiť dávku liekov nie je ťažké. Pomáha s týmto návodom na používanie paracetamolového sirupu pre deti. Suspenzia je určená pre deti od jedného mesiaca života. Kým dieťa nedosiahne vek troch mesiacov, lekár vám liek predpíše.

  • Ak chcete prijať dovnútra krátko pred použitím potravín.
  • Nerozrieďte inými tekutinami.
  • Pite veľa vody.
  • Pred použitím by sa mala pretrepať, aby sa dosiahla homogenita látky.
  • Dávkovanie liečiva sa vypočíta pomocou odmernej lyžice alebo striekačky, uzavretej v balení.
  • Ak používate injekčnú striekačku, pevne sa zasunie do adaptéra v hrdle fľaše. Otočný ovládač na požadovanú etiketu otočením fľaše hore dnom.
  • Dajte dieťaťu liek s injekčnou striekačkou a potom ho opláchnite tečúcou vodou.
  • Lyžičku a striekačku uchovávajte vo vnútri balenia.

dávkovanie

Každé balenie lieku má ako preventívne opatrenie odmeranú dvojitú lyžicu alebo injekčnú striekačku. Veľká lyžica pojme až 5 ml sirupu, menšieho - 2,5 ml.

Odborníci predpisujú mieru lieku v súlade s hmotnosťou dieťaťa. Vo výpočte odmerajte jednu dávku - 10-15 mg / kg telesnej hmotnosti. Prípustné denne - najviac 60 mg / kg telesnej hmotnosti dieťaťa. V súlade s vekom lieku je predpísané:

  • 1 až 3 mesiace - približne 2 ml (približne 50 mg);
  • 3 mesiace až 1 rok - 2,5 - 5 ml (60 - 120 mg);
  • 1 rok až 6 rokov - 5-10 ml (120-240 mg);
  • 6 až 14 rokov - 10-20 ml (240-480 mg).

Bez porady so svojím lekárom pokračujte v liečbe dlhšie ako 5 dní (3 - proti teplote, 5 - pre zmiernenie bolesti).

Nepokračujte v samoliečbe dlhšie ako je uvedené obdobie.

V ktorých lekároch je lepšie kúpiť + cenu

Suspenzia pre deti Paracetamol sa vydáva z lekární bez lekárskeho predpisu. Cena lieku závisí od typu výrobcu. Priemerná cena je sirup od ruskej spoločnosti Pharmstandard. V lekárňach online sa cena 120mg / 5ml fľaše liekov pohybuje od 71 do 129 rubľov:

Preskúmania akcií

Aký vplyv má detský paracetamol na telo chorého dieťaťa, čo si o tom myslia skúsení spotrebitelia? Poďme na to.

Detský paracetamol v suspenzii je analgetikum. Má vysokú absorpčnú rýchlosť 0,5-2 hodiny. Zabraňuje cyklooxygenáze v nervových centrách, upokojuje bolesť a zlepšuje termoreguláciu.

  • Neznižuje zápal v tele. Nezachováva sodík a vodu (metabolizmus vody a soli). Nepriaznivo neovplyvňuje sliznicu gastrointestinálneho traktu.
  • Vezmite do úvahy vlastnosti lieku. Je nežiaduce piť v rovnakom čase s ostatnými, ktorí majú paracetamol v kompozícii - je to nebezpečné predávkovanie.
  • Po požití sa Paracetamol rýchlo vstrebáva v gastrointestinálnom trakte, najmä v tenkom čreve. Krvná plazma Paracetamol dosahuje po 10 - 60 minútach, kde sa jeho koncentrácia postupne znižuje a po 6 hodinách účinok takmer vymizne.
  • Paracetamol sa distribuuje do všetkých tkanív tela, okrem tukového tkaniva a mozgovomiechového moku.
  • Zvážte, že liek je schopný narušiť vykonávanie laboratórnych testov s detekciou glukózy v plazme a kyseliny močovej.
  • Dlhodobá liečba paracetamolom spôsobuje kontrolu funkčného stavu pečene.
  • Príjem s etanolom nie je žiaduci.
  • Suspenzia obsahuje sacharózu, ktorá sa má zvážiť, ak má pacient diabetes.
  • 2-3 hodiny po užití lieku sa z tela odstráni. 85–95% paracetamolu sa vylučuje do 24 hodín obličkami ako glukuronidy a sulfáty, 3% - nezmenené.

Recenzie lekárskych špecialistov

Victor H.: Dobrý liek na zníženie teploty u detí. Existujú rôzne formy a rôzni výrobcovia. Často sa používa v pediatrickej praxi s hypertermiou rôznych etiológií av rôznych formách. K poklesu teploty dochádza rýchlo v spojení s etiologickým ošetrením.

Vasilija I.: Liek je účinný, telesná teplota dieťaťa rýchlo klesá. Pri aplikácii s dodržiavaním vekových dávok prakticky nespôsobuje vedľajšie účinky. Použitie lieku vo forme suspenzie zjednodušuje jeho použitie u mladších detí. Negatívne momenty počas užívania lieku nie sú pozorované.

Alexander P.: Paracetamol pre deti - antipyretikum, anestetikum, sa dobre používa v ORL praxi pri akútnych ochoreniach, otitíde, sinusitíde, v pooperačnom období. Poplatok zodpovedá kvalite lieku. Aplikujte podľa návodu, nevylučuje vznik akútnych alergických reakcií vo forme urtikárie, angioedému.

Ludmila: Na svete existujú dva typy antipyretík: Ibuprofen a Paracetamol. A ľudia sú rovnako rozdelení do dvoch „typov“ - ibuprofén pomáha niekomu lepšie, Paracetamol niekomu pomáha. Ibuprofen je Nurofen, Ibufen, Bofen atď. Paracetamol je Efferalgan, Panadol a ďalšie.

Ľudia recenzie

Naděžda: Najprv sme sa stretli s Pharmstandard Paracetamol pre deti so sirupom, keď náš syn mal 3 mesiace. V tomto veku urobte prvú vakcínu DPT. Potom nám pediater odporučil používať tento liek. A tak až jeden rok si sirup po každej vakcinácii DPT trikrát pomohol.

Anastasia: Všimol som si, že suspenzia nie je nižšia teplota, až po hodine a pol, teplota klesá približne, a po 3 hodinách teplota dcéry klesla na 36,6 stupňov. Jedna dávka suspenzie bola pre nás dosť 20 hodín, potom sa teplota opäť zvýšila na 38,1.

Catherine: Paracetamol pre deti, vždy používame, keď teplota stúpa. Viem, že iní ho odmietajú, údajne neznižuje teplotu, ale moje deti majú vždy liek, ktorý funguje bezchybne. Okrem toho sirup chutí dobre, čo je dôležité pre malé pesti. Po aplikácii začne teplota klesať po pol hodine, niekedy musíte čakať asi hodinu. Ďalším dôvodom, prečo si tento liek vyberám, je nízka cena. Liečim mamičky, ktoré si to myslia: prečo platiť za tú istú drogu, ak drahý ekvivalent nie je lepší.

Nikita: Synovi sa to páčilo. Pravdepodobne kvôli farbe v kompozícii, ale, bohužiaľ, inštrukcie nešpecifikujú chuť. Po 4-5 dňoch ochorenie začalo ustupovať, teplota klesala. A to sa páči. Nakoniec sme našli vhodný liek.

Valentina: Pri vysokej teplote to bolo nejako problematické so sviečkami, vždy to nepomohlo. A niekedy bol paracetamol pre deti veľmi užitočný. Po prvé, je vhodné dať ho pomocou odmernej lyžice. Naše dieťa si na ňu rýchlo zvyklo, a keď vyrastala, nemalo problém piť liek. Má zvláštnu ovocnú vôňu a sladkastú chuť - naše dieťa sa to páči.

Evgenia: Detský paracetamol je veľmi účinný pri znižovaní horúčky a ako anestetikum. U malého dieťaťa sa teplota vyskytuje z rôznych dôvodov a Paracetamol ju veľmi rýchlo znižuje. Dávam dieťaťu sirup z kolísky. Nevyvoláva alergie a iné reakcie. Chuť je sladká a dieťa si ju berie s radosťou. Paracetamol má upokojujúci účinok a syn po ňom sladko spí. Samozrejme, keď spí, pravidelne kontrolujte teplotu. Napriek svojej nízkej cene, Paracetamol zvláda svoju úlohu efektívnejšie ako drahé náprotivky. Preto s dôverou odporúčam tento liek deťom od veľmi mladého veku.

video

Vo videách vo videách YouTube zdieľajú starostlivé matky svoje skúsenosti s používaním detského paracetamolu v suspenzii.

svedectvo

Detský paracetamol v suspenzii pôsobí s:

kontraindikácie

  • Vysoká citlivosť na zložky v kompozícii.
  • Choroby pečene, obličiek.
  • Genetická neprítomnosť glukóza-6-fosfátdehydrogenázy.
  • Choroby krvi.
  • Buďte opatrní pri Gilbertovom syndróme (konštitučná hyperbilirubinémia).

Používajte opatrne, keď:

  • zlyhanie pečene a obličiek;
  • benígna hyperbilirubinémia;
  • diabetes;
  • (do 3 mesiacov).

Vedľajšie účinky

  • Alergické reakcie: zriedkavo - kožná vyrážka, svrbenie, žihľavka, angioedém.
  • Nevoľnosť, bolesť v žalúdku.
  • Hypoglykémia.
  • Hepatotoxický a nefrotoxický účinok pri predávkovaní.
  • Dyspnea, boľavý pocit v srdci.
  • Pri užívaní v odporúčaných dávkach sa zriedkavo vyskytujú závažné vedľajšie účinky.
  • Ak sa vyskytnú pozorovateľné reakcie, ktoré nie sú popísané v písomnej informácii pre používateľov, okamžite vyhľadajte lekára.

predávkovať

Akútna otrava paracetamolom je vyjadrená:

  • nevoľnosť;
  • vracanie;
  • bolesti žalúdka;
  • potenie;
  • bledú pokožku;
  • po 24-48 hodinách sa objavia príznaky poškodenia pečene a kŕče v pečeni.

Pri komplikovaných epizódach sa vyvíja zlyhanie pečene, encefalopatia a kóma. Pri dlhodobej liečbe liekmi s predávkovaním dávkou sa vyskytnú hepatotoxické a nefrotoxické účinky (renálna kolika, nešpecifická bakteriúria, intersticiálna nefritída, papilárna nekróza).

štruktúra

Účinná látka:

Pomocné látky:

  • Avicel RC-591 (mikrokryštalická celulóza, sodná soľ karmelózy) - 50 mg; xantánová guma (xantánová guma) - 7,5 mg;
  • metylparahydroxybenzoát (nipagín) - 5 mg;
  • propylénglykol - 1 mg;
  • sacharóza (cukor) - 1650 mg;
  • glycerol (glycerín) - 630 mg;
  • sorbitol (potravinársky sorbitol) - 1128,75 mg;
  • pomarančová príchuť alebo jahodová príchuť - 6,5 mg;
  • voda (čistená voda) - do 5 ml.

Opis: homogénna suspenzia zo svetlosivej alebo svetlosivej farby so žltkastým odtieňom do sivej alebo sivej farby so žltkastým odtieňom s charakteristickou ovocnou vôňou. Neobsahuje alkoholy a farbivá.

analógy

Analógy Paracetamol pre deti:

FAQ: Odpovede na často kladené otázky

Prípustný počet dávok lieku za deň?

Počet recepcií za deň - nie viac ako štyrikrát v intervaloch najmenej štyroch hodín. Vo zvlášť ťažkých chvíľach a len v podmienkach nemocnice, so súhlasom zdravotníckeho personálu, sú povolené viac ako štyrikrát.

V akom veku je dieťaťu umožnené užívať dieťa Paracetamol v suspenzii?

Deti s paracetamolom sa môžu užívať od 1 mesiaca po vymenovaní lekára.

Existuje šanca na alergiu na liek?

Suspenzie pre deti niekedy spôsobujú alergickú reakciu. Pamätajte však, že alergie sa vždy nevyskytujú na samotnom lieku. Stáva sa to na väzbových látkach obsiahnutých v detskej suspenzii.

S akou starostlivosťou sa liek?

Pri užívaní detského paracetamolu v suspenzii neprekračujte predpísanú dávku! Predávkovanie paracetamolom spôsobuje zlyhanie pečene.

Skladovacie podmienky pre deti Paracetamol?

Skladujte pri teplote neprevyšujúcej 25 ° C. Neuchovávajte v mrazničke! Uchovávajte mimo dosahu detí.

Paracetamol (120 mg / 5 ml) paracetamol

inštrukcia

  • ruský
  • kazašský Russian

Obchodný názov

Medzinárodný nechránený názov

Forma dávkovania

Suspenzia na perorálne podanie 120 mg / 5 ml, 100 ml

štruktúra

100 ml prípravku obsahuje

účinná látka - paracetamol 2,4 g,

pomocné látky: metylparohydroxybenzoát, tekutina sorbitolu, glycerol, xantánová guma, jahodová príchuť, sacharóza, čistená voda do 100 ml t

popis

Homogénna suspenzia bielej alebo takmer bielej farby s jahodovou vôňou. Kryštály sú prítomné v suspenzii.

Farmakoterapeutická skupina

Analgetiká, antipyretiká iné. paracetamol

ATC kód N02BE01

Farmakologické vlastnosti

farmakokinetika

Absorpcia - vysoká, čas na dosiahnutie maximálnej koncentrácie (TCmax) - 0,5-2 hodiny; Maximálna koncentrácia (Сmax) je 5 - 20 μg / ml. Komunikácia s plazmatickými proteínmi - 15%. Preniká cez hematoencefalickú bariéru. Terapeuticky účinná koncentrácia paracetamolu v plazme sa dosiahne, keď sa podáva v dávke 10 až 15 mg / kg.

Metabolizované v pečeni (90-95%): 80% reaguje s konjugáciou

kyselinu glukurónovú a sulfáty za vzniku neaktívnych metabolitov; 17% podlieha hydroxylácii za vzniku 8 aktívnych meta

spôsobuje, že konjugát s glutatiónom vytvára už neaktívne metabolity. S nedostatkom glutatiónu môžu tieto metabolity blokovať enzýmové systémy hepatocytov a spôsobiť ich nekrózu. Izoenzým CYP2E1 sa tiež podieľa na metabolizme lieku. Polčas (T1 / 2) je 1-4 hodiny, vylučuje sa obličkami ako metabolity, hlavne konjugáty, len 3% sa nezmenili.

farmakodynamika

Paracetamol je narkotické analgetikum, ktoré blokuje cyklooxygenázu (COX) 1 a COX 2 hlavne v centrálnom nervovom systéme a ovplyvňuje centrá bolesti a termoregulácie. V zápalových tkanivách bunková peroxidáza neutralizuje účinok paracetamolu na COX, čo vysvetľuje takmer úplnú absenciu jeho negatívneho účinku na metabolizmus vody a soli (retencia sodíka a vody) a sliznice gastrointestinálneho traktu.

Paracetamol má antipyretický, analgetický účinok.

Indikácie na použitie

-ako febrifuge pre nachladnutie, chrípka, detské infekčné ochorenia (ovčie kiahne, rubeola, čierny kašeľ, šarlach a mumps)

-ako anestetikum pre zuby, bolesť zubov, bolesť ucha, zápal hrdla

Dávkovanie a podávanie

Vnútri, pred jedlom, nezriedený, s vodou, 3-4 krát denne, s intervalom 4-6 hodín Pred použitím sa má obsah injekčnej liekovky dobre pretrepať.

Pre pohodlie a presnosť dávkovania odporúčame použiť obojstrannú lyžicu: veľká lyžica obsahuje 5 ml (120 mg paracetamolu), malý - 2,5 ml (60 mg paracetamolu).

Dávka lieku závisí od veku a telesnej hmotnosti dieťaťa.

Jedna dávka liečiva je 10 až 15 mg / kg telesnej hmotnosti. Maximálna denná dávka nie je vyššia ako 60 mg / kg telesnej hmotnosti dieťaťa.

V závislosti od veku sa liek predpisuje v nasledujúcich jednorazových dávkach:

počas 2 až 3 mesiacov - približne 2 ml suspenzie len tak, ako to predpísal lekár (približne 50 mg paracetamolu),

od 3 mesiacov do 1 roka - 2,5 - 5 ml suspenzie (1/2 - 1 tsp) (60 - 120 mg paracetamolu),

od 1 roka do 6 rokov - 5-10 ml suspenzie (1 - 2 lyžičky) (120 - 240 mg paracetamolu),

od 6 do 14 rokov - 10 - 20 ml suspenzie (2 - 4 lyžičky) (240 - 480 mg paracetamolu).

Maximálne trvanie liečby bez konzultácie s lekárom nie je dlhšie ako 3 dni ako febrifuge a nie viac ako 5 dní ako anestetikum.

Pokračovanie protidrogovej liečby po konzultácii s lekárom.

Vedľajšie účinky

- nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha

- alergické reakcie vo forme kožnej vyrážky, svrbenia, žihľavky, angioedému

–Hemolytická anémia, aplastická anémia, methemoglobinémia, pankreas

- hepatoxické a nefrotoxické účinky

kontraindikácie

- precitlivenosť na paracetamol alebo iné zložky lieku

- závažných porúch pečene a obličiek

- trombocytopénia, leukopénia, agranulocytóza

- genetický nedostatok glukóza-6-fosfátdehydrogenázy

- novorodenecké obdobie (do 2 mesiacov)

- Nepoužívajte liek spolu s antikonvulzívami

Liekové interakcie

Pri použití paracetamolu spolu s barbiturátmi, difenínom, antikonvulzívami, rifampicínom, ale aj zvýšením rizika hepatotoxického účinku.

Ak sa chloramfenikol užíva súčasne s chloramfenikolom, môže zvýšiť jeho toxicitu.

Antikoagulačný účinok warfarínu a iných derivátov kumarínu sa môže zvýšiť pri dlhodobom pravidelnom používaní paracetamolu, čo zvyšuje riziko krvácania.

Špeciálne pokyny

S opatrnosťou: porušenie pečene a obličiek, benígna hyperbilirubinémia (vrátane Gilbertovho syndrómu), vírusová hepatitída, diabetes mellitus.

Použitie u detí vo veku od 2 mesiacov do 3 mesiacov je možné len na predpis pediatra ako febrifuge.

Je potrebné vyhnúť sa súčasnému použitiu paracetamolu s inými liekmi obsahujúcimi paracetamol, pretože to môže spôsobiť predávkovanie paracetamolom.

Pri pokračujúcom febrilnom syndróme s použitím paracetamolu viac ako 3 dni a syndrómu bolesti dlhšie ako 5 dní sa vyžaduje konzultácia s lekárom. Pri užívaní lieku sú laboratórne indikátory skreslené pri kvantitatívnom stanovení glukózy a kyseliny močovej v plazme.

Pri užívaní lieku počas viac ako 7 dní je potrebné kontrolovať vzor periférnej krvi a funkčný stav pečene.

Suspenzia obsahuje 0,04 XE sacharózy v 1 ml, čo je potrebné zvážiť pri liečbe pacientov s diabetom.

predávkovať

Symptómy: počas prvých 24 hodín po podaní - bledosť kože, nevoľnosť, vracanie, anorexia, bolesť brucha; porušenie metabolizmu glukózy, metabolická acidóza. Príznaky abnormálnej funkcie pečene sa môžu objaviť 12-48 hodín po predávkovaní. Pri závažnom predávkovaní - zlyhanie pečene

dostatočnosť s progresívnou encefalopatiou, kómou, smrťou; akútne zlyhanie obličiek s tubulárnou nekrózou (vrátane neprítomnosti závažného poškodenia pečene); arytmia, pankreatitída.

Liečba: výplach žalúdka najneskôr 4 hodiny po otrave s adsorbentom (aktívne uhlie). Zavedenie donorov SH-skupín a prekurzorov syntézy glutatiónu - metionín 8-9 hodín po predávkovaní a acetylcysteín - 12 hodín Potreba ďalších terapeutických opatrení (ďalšie podávanie metionínu, intravenózne podanie acetylcysteínu) sa určuje v závislosti od koncentrácie paracetamolu v krvi a od času, ktorý uplynul po jeho prijatí.

Forma uvoľnenia a balenie

Na 100 ml vo fľašiach s tmavým sklom so skrutkovacím hrdlom zalisovaným hliníkovým uzáverom s navinutým závitom a ovládaním prvého otvoru.

Každá fľaša s návodom na lekárske použitie v štátnom a ruskom jazyku a dávkovacou lyžicou na lekárne je umiestnená v kartóne.

Podmienky skladovania

Uchovávajte na tmavom mieste pri teplote neprevyšujúcej 25 ° C

Uchovávajte mimo dosahu detí!

Čas použiteľnosti

Po otvorení injekčnej liekovky použite do 1 mesiaca

Nepoužívajte po dátume exspirácie

Obchodné podmienky pre lekárne

výrobca

Rusko, 640008, Kurgan, Constitution Avenue, 7.

tel./fax (3522) 48-16-89

Registrácia držiteľa certifikátu

Sintez OJSC, Rusko

Adresa organizácie, ktorá prijíma požiadavky spotrebiteľov na kvalitu výrobkov v Kazašskej republike

STOFARM LLP, 000100, Kazašská republika,

Kostanay region, Kostanay, st. Ural, 14